You are here
Home > Alte sporturi > Ciclism > Jocurile Olimpice: Serghei Ţvetcov nu a terminat cursa de ciclism pe șosea

Jocurile Olimpice: Serghei Ţvetcov nu a terminat cursa de ciclism pe șosea

ciclism jocuri olimpice sosea

Plutonul ciclistilor de la Rio

Singurul reprezentant al României în proba de ciclism la Jocurile Olimpice, Serghei Țvetkov, nu a putut încheia cursa de șosea.

Țvekov. care a purtat numărul de concurs 123, nu s-a numărat printre cicliștii care au terminat cursa și, evident, nu a figurat în clasament. Doar cei de la COSR, neștiind, probabil, numărul de concurs al românului de origine moldoveană, au considerat că el s-a clasat pe locul 123… Mai jos aveți și o captură de pe site-ul COSR, cu ”locul” ocupat de Țvetkov.

Aurul a fost cucerit de belgianul Greg Van Avermaet, pe locul secund fiind danezul Jakob Fuglsang, iar pe trei polonezul Rafal Majka.