You are here
Home > Sporturi de echipa > Handbal > Jocurile Olimpice: Nationala de handbal a României a învins Muntenegru. Rămânem în cărți pentru sferturi

oana manea
oana manea
Oana Manea in actiune contra Muntenegrului

Naționala de handbal feminin a României a obținu prima victorie de la Jocurile Olimpice și rămâne în calculele calificării în sferturile de finală.

În cel de-al treilea meci din grupă de la Jocurile Olimpice, naționala de handbal feminin a României a învins cu scorul de 25-21 formația Muntenegrului, vicecampioana olimpică de acum patru ani.

Marcatoarele României au fost Neagu 10 goluri, Manea 4, Chiper 4, Elisei-Ardean 3, Geiger 2, Buceschi 2.

Cu aceste două puncte, ”tricolorele” pot spera în continuare la calificarea în sferturi. Pentru a fi sigure de acest lucru sunt obligate să obțină trei puncte în următoarele două meciuri, cu Spania (vineri) și Norvegia (duminică).